Soolantra to lek dostępny w polskich aptekach od wielu miesięcy, więc nie wiem, dlaczego tak długo zwlekałam z poleceniem Wam go. W zasadzie to do Waszego dermatologa należy decyzja o przepisaniu tego leku, ponieważ Soolantra jest na receptę, ale niestety większość lekarzy nadal upiera się przy antybiotykach i słynnym izoteku, który w większości przypadków w ogóle nie jest potrzebny. Jeśli cierpicie na trądzik różowaty lub taki w postaci grudek, Soolantra leczy niemal każdy taki przypadek. Czym jest i dlaczego działa? O tym poniżej.
Pisałam to wiele razy, ale powtórzę kolejny raz: izotek jest lekiem tak silnie ingerującym w organizm, że należy sięgać po niego tylko w ostateczności. Ponad to jest on stosowany najczęściej jako sposób na wyleczenie trądziku różowatego, często nie przynosząc zadowalających skutków. Dlaczego? Bo pomaga w leczeniu trądziku bakteryjnego, a taki trądzik stanowi jedynie 10% przypadków trądziku różowatego. Tylko 10%! Pozostałe 90% to trądzik, który wyleczycie Soolantrą. Bezinwazyjnym kremem, który nie ma negatywnego wpływu na Wasz organizm. Dlatego chcę Was uświadomić w tym temacie, żebyście wiedzieli, że lekarz, który przepisuje izotek bez badań skóry, to nieodpowiedzialny lekarz.
Jaki trądzik leczy Soolantra?
Głównie trądzik różowaty. Aż 90% przypadków tego trądziku spowodowanego jest nużycą.
W tym poście dowiesz się, czym jest nużyca. Zobaczysz tu też zdjęcia, które pomogą Ci mniej więcej ocenić, czy możesz mieć z tym problem.
Warto zastosować Soolantrę w przypadku zapalenia okołoustnego, czyli trądziku pojawiającego się wokół nosa i ust.
Czym jest Soolantra?
Soolantra to lek, którego substancją aktywną jest iwermektyna. Iwermektyna jest związkiem hamującym reakcje zapalne oraz uśmiercającym nużeńca (zarówno krótkiego jak i długiego).
Jak stosować iwermektynę?
Zgodnie z zaleceniem lekarza. Najskuteczniejsza terapia polega na aplikacji kremu na oczyszczoną skórę twarzy raz dziennie (najlepiej na noc) przez minimum 4 miesiące. Po tym czasie należy przerwać kurację. Czasem (stosunkowo rzadko) może się okazać, że po przerwie należy powtórzyć 4-miesięczną kurację.
Soolantra to produkt przeznaczony do leczenia nużycy skóry, nie oczu! Kremu NIE NAKŁADAMY na błony śluzowe. Omijamy wiec wargi, dziurki nosa oraz oczy i ich okolice. W przypadku dostania się kremu w te miejsca należy je natychmiast dokładnie umyć letnią wodą.
Czy Soolantrę można stosować z innymi kosmetykami pielęgnacyjnymi?
Soolantrę nakładamy na umytą skórę. Po jej wchłonięciu i odczekaniu ok. 30 min, jeśli istnieje taka potrzeba, można nałożyć krem pielęgnacyjny, jednak zalecam wybór produktu o bardzo prostym składzie. Bez kwasów, olejów naturalnych, witaminy A i C oraz enzymów złuszczających. Polecam kremy:
– La Roche Posay, Toleriane, kojący krem ochronny o lekkiej konsystencji, ok. 45 zł
– Avene, Tolerance, emulsja o lekkiej konsystencji, 36 zł
– Cerave, nawilżający krem do twarzy, 39,90 zł
– Uriage, Xemose, odzywczy krem do twarzy, ok. 30 zł (tego uzywalam i bylam zachwycona)
– Bioderma, Tolerance+, krem lagodzaco-kojacy dla skory nadwrazliwej i alergicznej, ok. 60 zł
Można dodać do każdego nich kropelkę olejku z drzewa herbacianego.
Czy Soolantrę można nakładać pod makijaż?
Można, jednak polecam całkowite odstawienie podkładu i pudru, ponieważ mają one istotny negatywny wpływ na stan skóry. Jeśli nie chcesz odpuszczać sobie makijażu, zrezygnuj z niego przynajmniej w pierwszym miesiącu leczenia. Kiedy powrócisz do aplikowania kosmetyków kolorowych, zastosuj nowe pędzle lub gąbki. Polecam też zmianę pudru na nowy, szczególnie jeśli jest w formie kompaktowej.
Skutki uboczne stosowania iwermektyny
Przesuszenie lub podrażnienie skóry, a także alergie kontaktowe w postaci pokrzywki, wysypki, rumienia.
Przeciwwskazania
Nie powinno się stosować Soolantry w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Nie ma informacji o tym, żeby alkohol reagował z iwermektyną. Stosowanie leku nie wpływa też na koncentrację, prowadzenie pojazdów i nie powoduje senności.
Jeśli walczysz też z nużycą powiek, Soolantra niestety nie pomoże w tej kwestii, gdyż nie stosujemy jej na okolice oczu. Wtedy zalecam poniższy post, gdzie znajdziesz sposoby na to, jak sobie z tym skutecznie poradzić:
Nużyca powiek – jak ją wyleczyć?
Jestem ciekawa, czym Wasz dermatolog leczył trądzik, z którym się zmagacie? Czy zlecił wykonanie jakichkolwiek badań zamiast podał Wam do ręki receptę? Dajcie znać w komentarzu, a jeśli macie czas i chęć, zapraszam do wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety: