Kolagen stanowi główne białko budulcowe wszystkich zwierzęcych organizmów, także organizmu człowieka. Stanowi 1/3 wszystkich występujących w nim białek. Warto więc zapoznać się z bliżej z jego budową, rolą i suplementacją.
Kolagen – co to jest?
Kolagen to bardzo ważne białko, które stanowi główny składnik tkanki łącznej. Odpowiada za ochronę narządów wewnętrznych, stanowi ich podporę i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w organizmie człowieka występuje aż 29 typów kolagenu, które różnią się od siebie strukturą, zawartością w tkankach, lokalizacją oraz funkcjami, jakie pełnią.
Najpowszechniejszym typem kolagenu w ludzkim organizmie jest kolagen typu I, który występuje w tętnicach, rogówce, tkance bliznowatej, kościach, ścięgnach, skórze i tkance podskórnej. Z kolei kolagen typu II występuje wyłącznie w chrząstkach. Pozostałe typy kolagenu znaleźć można między innymi w jelitach, pęcherzu, mózgu, nerkach, sercu, mięśniach szkieletowych i innych miejscach ludzkiego organizmu.
Jaką funkcję pełni kolagen w ludzkim organizmie?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://collibre.eu/, roli kolagenu w ludzkim organizmie nie da się przecenić. Przede wszystkim, białka kolagenowe odpowiadają za utrzymanie struktury i integralności narządów i tkanek.
Kolagen sprawia, że tkanki stają się sprężyste, elastyczne, sztywne i twarde. Dodatkowo, to cenne białko bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, wiązania wody w tkankach, a także procesach regeneracyjnych organizmu.
Z racji tego, że kolagen wpływa również na procesy regeneracji komórkowej oraz zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia skóry, jego niedobory szybko widoczne są pod postacią pogorszenia kondycji cery.
Kolagen zwiększa gęstość kości – sprawia, że lepiej wchłaniają one składniki mineralne. Dodatkowo stanowi barierę, która minimalizuje ryzyko przedostania się do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów.
Jakie produkty bogate są w kolagen?
Do produktów, które bogate są w kolagen, a tym samym – warto włączyć je do codziennej diety, zaliczyć można między innymi:
- mięso i ryby,
- podroby,
- produkty z dużą zawartością żelatyny,
- różnego rodzaju galarety.
Zdarza się jednak, że nawet najbardziej zróżnicowana i zbilansowana dieta to za mało, by utrzymać poziom kolagenu w organizmie na odpowiednim poziomie. W takiej sytuacji można wspierać się mądrą suplementacją, sięgając po dostępne w aptekach suplementy diety. Występują one pod postacią kapsułek, tabletek, proszku bądź też gotowych do spożycia płynów. Warto stosować je regularnie, by móc zauważyć pierwsze efekty kuracji.
Czy ludzki organizm może samodzielnie produkować kolagen?
Ludzki organizm zdolny jest do samodzielnej syntezy kolagenu. Niestety, jego produkcja gwałtownie spada po ukończeniu 25 roku życia. Dlatego osoby, które zauważyły u siebie pierwsze objawy niedoboru kolagenu – między innymi pod postacią pierwszych, płytkich zmarszczek – powinny rozważyć jego suplementację. Wręcz konieczna staje się ona po ukończeniu 60 roku życia, kiedy to zdolność syntezy włókien kolagenowych w organizmie zanika całkowicie. Natomiast suplementację zdecydowanie warto skonsultować ze specjalistą.
…Artykuł sponsorowany…