Choroba Hashimoto

0
580
Rate this post

Na to schorzenie kobiety chorują siedem razy częściej niż mężczyźni.
Choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów, ale po cichu niszczy komórki tarczycy. Jest to jedna z chorób tak zwanych autoagresywnych, co oznacza, że organizm uważa komórki własnego narządu za wrogie i sam zaczyna je niszczyć produkując autoprzeciwciała, które mają się rozprawić z domniemanym wrogiem, gdy walczy z własnym narządem pojawia się proces zapalny, który prowadzi do przekrwienia gruczołu, napłynięcie do niego limfocytów (białych ciałek krwi). Takie zapalenie nie daje objawów w postaci bólu czy gorączki, ale uszkadza komórki odpowiedzialne za produkcje hormonów a w końcu do niedoczynności tarczycy.
W dużej mierze do choroby Hashimoto ma się predyspozycje genetyczne – wg badań ponad połowa rodzeństwa chorych na tę chorobę ma we krwi przeciwciała przeciwtarczycowe, ale nie każda z tych osób zachoruje- potrzebny jest jeszcze jakiś katalizator, m, który uruchomi cały proces (silny stres, palenie papierosów, infekcja, niedobór selenu czy nadmierne spożycie jodu).
Gdy choroba poczyni spustoszenia w tarczycy zaczynają się objawy: ciągłe uczucie zimna, senność, tycie, zaparcia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, sucha i szorstka skóra…
Leczenie polega na przyjmowaniu (do końca życia gdyż zmiany w tarczycy są nieodwracalne) hormonu tyroksyny…